Елеос - це піклування.
Елеос - це допомога.
Елеос - це підтримка.
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Slider
 
 
 
Четвер, 28 червня 2018 00:00

11 фактів про Михайлівський Золотоверхий Монастир

 Михайлівський золотоверхий монастир – належить Українській православній церкві Київського патріархату,пам’ятка  Києва, якій вдалося зберегти у собі часточку духовного і культурного життя з кожного “прожитого” нею століття. Тут усе оповите таємничістю і благодаттю, яка переповнює кожного гостя монастиря. Здається, десь тут живе давня історія, досі ніким не пізнана, але вже велична і загадкова. І в непорушних стінах цієї святині зберігається вікова мудрість нашого минулого.

1. Заснування Михайлівського монастиря у цій місцевості , архімандрит Києво-Печерської лаври Інокентій Гізель у своїх пам’ятках приписує Митрополиту Михаїлу, що датується 989 («Статечна книга»), в деяких пам’ятках літописів заснування зафіксовано в 1108, коли Святополк-Михаїл Ізяславич заклав церкву св.архістратига Михаїла, яка загадана в літиписному джерелі під 1113 у зв’язку з її освяченням Золотоверхою. Він являв собою у плані тринавний шестистовповий храм, з виділеними нартексом, трьома апсидами, притвором, та одним верхом.

2. Під час монгольської навали в 1240-хроках монастир зазнав відчутних втрат. Монголи пошкодили собор та зняли його позолочені бані. В 1496 році монастир було відроджено і перейменовано з монастиря св. Димитрія на монастир св. Михаїла, відповідно до назви церкви, збудованої Святополком. Після численних відбудов та розширень впродовж XVI ст. монастир став одним з найбільших та найбагатших монастирів України.

3.Греко-католицька церква у 1612році отримала королівський привілей на монастир. Намісник унійного Митрополита Іпатія Потія о. Грекович Антоній у 1618 році спробував поширити свою владу на обитель, що викликало різку реакцію: козаки схопили його та втопили в ополонці навпроти Видубицького монастиря

В 1620 році Іов Борецький зробив його резиденцією відновленої православної Київської митрополії.

  1. Щодо часу збудування трапезного храму в ім'я св. ап. і євангелиста Іоана Богослова достовірних відомостей не має. Різні дослідники не однаково датують її появу.

На початку XVIII ст. було споруджено муровану Трапезну церкву Іоана Богослова. Тоді ж споруджений мурований льох.

  1. У 18551856роках збудовано церкву Св. Миколая при настоятельських покоях.Радянська влада 1927 року храм закрила, а келії настоятеля пристосувала під клуб для  пролетарського студентства. У 1935-1936 роках настоятельський корпус і церкву було знищено.

Цю церкву єдину не було відновлено під час відбудови Михайлівського Золотоверхого собору

  1. В Михайлівському Золотоверхому монастирі з давних-давет нетлінно зберігалися мощі святої великомученмці Варвари. В звязку з цим і монастир називався в народі Варваринським. Після зруйнування монастиря мощі зберігалися в Києво-Печерській Лаврі, в трапезному храмі Іоана Богослова, та в Андріївському соборі. Зараз мощі знаходяться в Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва (бульвар Т.Шевченка, 20). В Монастирі ж є частичка мощей святої Варвари.

 

7. 1922 року Михайлівський монастир було ліквідовано. В середині 1930-х років, після перенесення столиці УРСР до Харкова з Києва, було прийнято рішення про знесення собору і будівництві на його місці адміністративних будівель. 

8. У 19341936Михайлівський Золотоверхий собор, дзвіниця та частина інших споруд монастиря були знесені у зв'язку з проектом створення на цьому місці урядового центру. Останній планували зробити копією головного будинку ЦК КПУ — зараз будівля міністерства закордонних справ України. Хоча дзвіниця була зруйнована, проте відбудована, де знаходиться в ній музей, храм, тавстановлено годинник-куранти, награє нескладну мелодію. Механізм керування — електричний. Кількість дзвонів також дозволяє грати як на справжньому карильйоні.

9. На початку 1990-х років Українська православна церква Київського Патріархату збирає кошти для відтворення собору. Одним з ініціаторів відбудови Михайлівського Золотоверхого монастиря був Олесь Гончар, меморіальну дошку якому було відкрито 17 травня 2011 року на будівлі собору. 9 грудня 1995 року Президент Леонід Кучма видав указ, який визначав відбудову Михайлівського Золотоверхого монастиря загальнодержавним пріоритетом. Першою постала дзвіниця у стилі українського бароко у первозданному вигляді. Собор було відкрито на День Києва 1998 року, за участю патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета, який освятив монастир.

10. В лютому 2001 року чотири фрагменти фресок XII століття Михайлівського Золотоверхого собору, що зберігалися в Ермітажі, були передані Україні. У 2004 році передали ще сім фресок. Загальна площа мозаїк, що збереглися, – 45 м². Написи на мозаїках собору зроблено старослов'янською мовою. Крім мозаїк і фресок, збереглися дві шиферні плити кінця І століття з рельєфним зображенням вершників.

11. У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за вісім століть били на сполох, до цього таке востаннє було у 1240 році під час монголо-татарської навали. Саме завдяки звуку дзвонів до центру столиці зійшлися безліч киян, і спроба зачистити Євромайдан працівниками спецпідрозділу "Беркут" та військовослужбовцями внутрішніх військ була невдалою. 26 січня 2014 року в соборі Михайлівського Золотоверхого монастиря пройшла панахида за загиблим активістом Євромайдану Михайлом Жизневським.

 

Матеріал підготував сутдент Київської богословської академії Юрій Віг.

1

Останні відео

Всі новини
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prev Next

Міграція в Біблії

09-08-2016 Hits:1048 Відео Super User

Міграція в Біблії

Read more

В Андріївській церкві у столиці відкрили…

09-08-2016 Hits:831 Відео Super User

В Андріївській церкві у столиці відкрили виставку пам'яті загиблим героям

Read more

Перший молитовник в Україні шрифтом Брай…

09-08-2016 Hits:939 Відео Super User

Перший молитовник в Україні шрифтом Брайля ( Сюжет "СТБ")

Read more

Для бійців АТО відкрили центр психологіч…

09-08-2016 Hits:864 Відео Super User

Для бійців АТО відкрили центр психологічної допомоги

Read more

Священнослужителі позмагалися із дітьми …

09-08-2016 Hits:890 Відео Super User

Священнослужителі позмагалися із дітьми переселенцями

Read more