З 23 по 27 липня 2019 р. в Ірпені відбувався тренінг, присвячений навчанню на тему профілактики ВІЛ/СНІДу для представників релігійних організацій, релігійних лідерів, які живуть з ВІЛ, а також представників уразливих груп.
Під час заходу учасникам було презентовано новий підхід до профілактики ВІЛ/СНІДу – SAVE, який інтерпретується як S – Safer practices, A – Available medications, V – Voluntary counseling and testing, E – Empowerment, що перекладається як: S – більш безпечна практика, A – доступне лікування, V – добровільне консультування та тестування, E – надання повноважень.

Головним лектором семінару виступив о.Йоганнес-ПетрусМохетхі-Хіс, представник Церкви Швеції, який представив деякі аспекти підходу, розробленого організацією INERELA+ (міжнародна мережа релігійних лідерів, що живуть з ВІЛ або таких, що працюють у сфері ВІЛ/СНІД). Згаданий підхід викладений у підручнику, за матеріалами якого проводились навчання.
Організатором тренінгу виступили: Елеос-Україна спільно із Церквою Швеції та організацією INERELA+за підтримки БО «100 % життя» та Секретаріату Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, Проект PITCH в Україні

«Цілю тренінгу є почути європейський досвід, але також почути один одного, подолати стереотипи, налагодити конструктивний діалог та партнерство між представниками НУО, державного і релігійного секторів, адже всі ми працюємо в одному напрямку», – наголосив о.Сергій Дмитрієв, Голова Правління «Елеос-Україна», заступник Управління соціального служіння і благодійності Православної Церкви України, модератор тренінгу.
Як релігійні спільноти працюють з ВІЛ та чому вони мають співпрацювати з громадськими організаціями? Одним із напрямків, який здійснюють церкви та релігійні організації у суспільстві є соціальне служіння, що покликано надавати допомогу у соціальній сфері, що включає роботу з проблематикою ВІЛ/СНІДу.
На державному рівні цим займається Всеукраїнська Ради Церков та Релігійних Організацій та Комісія соціального служіння ВРЦіРО, яка виконує функції реалізації програм у соціальному напрямку.
Для ефективної праці ВРЦіРО розробила Міжконфесійну Стратегію участі церков та релігійних організацій в протидії епідемії ВІЛ/СНІДу.
«Протягом 15 років активної залученості релігійної спільноти до протидії ВІЛ/СНІДу, відколи була створена Комісія, одним із найуспішніших результатів є те, що всі конфесії сформували своє бачення щодо проблематики ВІЛ/СНІДу, а також мобілізувалися до протидії цій недузі. Одним із завдань яке ми продовжуємо реалізовувати є формування певних взаємостосунків між релігійним середовищем та громадянським суспільством, інститутом якого є релігійні спільноти. Бачимо це одним з пріоритетних напрямків. Це неможливо без налагодження діалогу між релігійними організаціями та громадянським організаціями. Нашим завданням, попри інколи світоглядну відмінність – формувати площадку, де ми можемо спілкуватися та чути думку один одного. Зокрема для того, щою виробляти позитивні механізми, підходи в досягненні основної цілі – допомогти конкретній людині», – такими словами розпочав зустріч о.Андрій Нагірняк, заступник голови Відділу соціального служіння УГКЦ, віце-президент «Карітас України», один з модераторів тренінгу.

У тренінгу взяли участь представники від Православної Церкви України, протестантських спільнот (церква «Скинія», церква «Нова надія» ВСО ЄХБ, Центр Харизматичних Християнських Церков України (ПЄ)), від Релігійної Місії «Карітас-Спес-Одеса», а також представники спільнот – БО «Позитивні жінки», БО БФ «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)», БО «FREEZONE».
Основними розділами, які були предметом навчання, були, зокрема, гендерні особливості поширення ВІЛ, питання профілактики, пояснення SSDDIM (стигма, сором, дискримінація, відмова, бездіяльність і помилка), ВІЛ/СНІД та уразливі групи. Підхід, викладений у підручнику, окрім інформаційних розділів, включає вже розроблені випадки для обговорень та інтерактивні вправи. Такий тренінг відбувається в Україні та загалом серед країн Східної Європи вперше.

Окрім нових підходів, добрим результатом тренінгу було те, що релігійні та громадські організації мали можливість комунікувати та почути один одного, творити спільне бачення на вирішення проблеми ВІЛ/СНІДу в Україні. Про це свідчать відгуки з тренінгу, серед яких учасники діляться тим, що для багатьох відкритість сторін до діалогу була відкриттям та несподіванкою.