28-29 березня відбувся дводенна нарада / семінар для представників Комісії з питань соціального служіння при ВРЦіРО на тему: «Посилення ролі релігійних організацій у сфері подоланні ВІЛ/СНІД, стигми, дискримінації та насилля». Захід відбувся за ініціативи ГО «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» у рамках проект PITCH за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров‘я».
Представники різних релігійних організацій, неурядового та урядового секторів, пацієнти, люди, які зіштовхнулись зі складними життєвими обставинами об’єдналися навколо обговорення теми ВІЛ/СНІДу та насилля для того, щоб брати більш активну участь у подоланні таких соціально важливих проблем суспільства. Протягом заходу відбулись презентації, тренінгові сесії, обговорення та дискусії, планування подальших дій.
Участь взяли представники православної, греко- і римо-католицької та протестантської церков, іудейське і мусульманське релігійні об’єднання.
Спасибі з активну участь МБФ «Альянс громадського здоров’я», UNAIDS, Секретаріат Національної ради з питань протидії ТБ та ВІЛ/СНІДу, «100% життя» – Мережа ЛЖВ, ВБО «Конвіктус Україна», Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю «ВОЛНА».
Учасники мали можливість дізнатись більше про діяльність, яку здійснюють громадські активісти, релігійні організації та держава у цих напрямках, а також обмінятись досвідом та налагодити ґрунт для співпраці.
Своїм баченням того, якою є роль церкви у подоланні соціальних проблем, порушених на нараді, поділились учасники наради:
Калініченко Тетяна, прес-секретар Релігійної Місії Римсько-Католицької Церкви в Україні «Карітас-Спес» зазначила наступне: «Релігійні організації є моральним авторитетом для суспільства і згідно з дослідженнями в різний час, довіра до них є дуже високою. З огляду на це, коли йде мова йде про насильство, або про стигматизовані речі, важливо щоб церква чи релігійні організації висловили свою думку стосовно зазначених питань. Важливо також розвінчати міфи в суспільстві і дати правдиве бачення церкви на зазначені питання. Мені б хотілось, щоб це було здійснено, щоб ця зустріч переросла у гарну таку співпрацю».
Дем’яненко Андрій, відповідальний за соціальне служіння у Всеукраїнському союзі церков євангельських християн-баптистів, вважає, що перш за все, церква має бути набагато активнішою в питанні протидії соціально небезпечним хворобам, таких як ВІЛ, туберкульоз, гепатит, а також таким негативним явищам як насилля. «Важливим фактором, який допоможе бути більш дієвими, є співпраця з громадськими організаціями, які вже працюють у цьому напрямку. Церква та громадські організації мають почути що робить кожен зі свого боку, поділитись досвідом, спробувати знайти щось спільне для того, щоб взаємодіяти. У цьому ми можемо допомогти нашому суспільству у вирішенні таких питань».
Демур Ігор, представник Духовного управління мусульман Криму, зазначив, що нарада стала майданчиком для обміну досвіду, була корисною з огляду на можливість почерпнути знання від громадських організацій, які мають багаторічний досвід праці із цими проблемами. Зокрема, особливо важливо було отримати практичну інформацію про те, крім духовної допомоги, яку церква вже надає людям, куди спрямувати хворих на, наприклад, ВІЛ/СНІД, для отримання медичної допомоги, адже є організації, які безпосередньо цим займаються. Комплексний підхід, який передбачає допомогу благодійних фондів, соціальних служб, душпастирських організацій, значно полегшує роботу і, в першу чергу, допомагає надати повноцінну допомогу людині. Раніше релігійна організація працювала автономно, проте взаємодія з неурядовими організаціями значно полегшує працю. Це новація, яка мені дуже подобається, треба це використовувати, –підсумував п. Ігор».
За результатами обговорення, учасники випрацювали 2 резолюції – спільні дорожні карти, які визначили у якому напрямку рухатись задля ефективної відповіді на соціальні проблеми, порушені на нараді. Сподіваємось, що результати наради та напрацьовані матеріали допоможуть об’єднати зусилля для покращення ситуації.
З текстами резолюцій можна ознайомитись нижче.
PITCH – The Partnership to Inspire, Transform and Connect the HIV response / Партнерство заради натхнення, трансформації та об`єднання відповіді на ВІЛ допомагає людям, які найбільше постраждали від ВІЛ, одержати повний та рівний доступ до послуг з ВІЛ та репродуктивного здоров’я. Програма зміцнює спроможність організацій спільнот підтримувати права груп, найбільше постраждалих від ВІЛ, шляхом активної участі в адвокації, зборі надійної доказової бази та розробці значущих рішень у сфері політики.
PITCH – це стратегічне партнерство між Aidsfonds, Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІДу та Міністерством закордонних справ Нідерландів.
Резолюція міжконфесійної наради
Комісії з питань соціального служіння ВРЦіРО
щодо протидії епідемії ВІЛ/СНІДу, стигмі та дискримінації
28 березня 2019 року
Київ, Україна
Ми, представники Церков та релігійних організацій України, усвідомлюємо, що епідемія ВІЛ/СНІД, ТБ, гепатиту продовжується у нашій країні, що зумовлено рядом соціальних, економічних, медичних причин та необхідністю підвищення громадської свідомості, відповідальності, моральності, духовності.
Здоров’я є дорогоцінним Божим даром для кожної людини і ми усі маємо відповідально дбати про його збереження і кожна спільнота та інституція суспільства має внести свій посильний вклад у цю богоугодну справу. Свою роль ми бачимо в просвітництві людей, профілактиці, вихованні дітей і молоді та наданню турботливої опіки потребуючим.
Серед першочергових завдань ми бачимо:
- Створення Ресурсного Центру ВРЦіРО з питань інформаційної, методологічної, навчальної підтримки в сфері ВІЛ/СНІД,ТБ, вірусних гепатитів;
- Проведення інформаційних компаній з залученням релігійних лідерів для заклику до тестування на ВІЛ та гепатити, а також інші інфекційні захворювання;
- Проведення інформаційних компаній та інших заходів спрямованих на зменшення стигми і дискримінації пацієнтів,уразливих груп;
- Впровадження программ статевого виховання та профілактики ризикованої поведінки серед дітей та підлітків, на основі пропагування сімейних цінностей та здорового способу життя;
- Професіоналізація та нормативне врегулювання діяльності медичних капеланів, їх навчання та методологічного забезпечення їх роботи з уразливими до ВІЛ/СНІД, ТБ, вірусні гепатити групами;
- Розвиток і підтримка програм реабілітації людей з алко і наркозалежністю;
- Подальша професіоналізація програм реабілітації та ресоціалізації релігійних організацій;
- Залучення представників релігійних організацій до моніторингу за впровадженням програм ЗПТ і надання підтримки та супроводу пацієнтам програм ЗПТ;
- Поглиблення співпраці між релігійними організаціями, неурядовим та державним сектором задля підтримки пацієнтів та реалізації і захисту їх прав.
Виходячи з вищезазначеного та усвідомлюючи необхідність посилення ролі Церков та релігійних організацій у формуванні та впровадженні національної відповіді на поширення цих захворювань, ми звертаємося до усіх людей доброї волі, до братів і сестер у вірі, до представників держави і до громадянського суспільства та простягаємо руку до співпраці – лише разом ми зможемо дати гідну відповідь на цей виклик.
Резолюція міжконфесійної наради
Комісії з питань соціального служіння ВРЦіРО
«Мобілізація громади проти домашнього насильства
та насильства за ознакою статі»
29 березня 2019 року
м. Київ, Україна
Ми, учасники цієї зустрічі, усвідомлюючи актуальність проблеми насильства, а зокрема домашнього насильства та насильства за ознакою статі, яка потребує вжиття невідкладних заходів з боку не лише держави але й суспільства в цілому, вважаємо за необхідне звернути увагу на:
- Важливість прийняття нових законодавчих ініціатив, що є важливим поступом у справі запобігання та протидії домашньому насильству, в тому числі стосовно жінок, та звернути увагу суспільства на потребу їх виконання та подальшого вдосконаленні механізмів втілення.
- Потребу створення робочої групи «Церкви проти насильства». Розробити концепцію та стратегію спільних дій «Релігійні лідери – громада», обґрунтовуючи ненасильство з теологічної точки зору.
- Потребу проводити навчання в богословських закладах на тему запобігання насильству.
- Необхідність проводити просвітницьку роботу з населенням у сфері попередження насильства. Проведення інформаційних кампаній, флешмобів, адвокаційних заходів, молитовних акцій, створення відеороликів, в соціальних мережах «Ми проти насильства», долучення релігійних лідерів до участі в Міжнародній Акціїї ООН «16 днів проти насильства» та інших національних і міжнародних заходів.
- Потребу розвивати міжсекторальну взаємодію у сфері благодійності та милосердя; сприяти діяльності існуючих притулків, шелтерів, центрів для постраждалих від домашнього насильства з акцентом на міжнародні стандарти.
- Необхідність проведення семінарів, тренінгів за участю релігійних лідерів та НУО для обговорення проблематики забезпечення прав дітей і сімей, подальщих кроків боротьби з домашнім насильством та зміцнення моральних засад суспільства.
- Важливість впровадження в навчальних закладах програм з неасильницької поведінки в дусі моральності та сімейних цінностей для дітей та підлітків.
- Необхідність розробити та випустити методичний посібник «Сім’я без насильства».
- Нагальну потребу розробки «інформаційної картки» щодо надання допомоги постраждалим від насильства та розповсюджувати її в релігійних громадах. Розробити систему перенаправлення постраждалих від насильства (мати базу НУО, релігійних організацій, спеціалізованих закладів в регіонах, телефони «гарячих ліній», центрів надання безоплатної правової допомоги).
Під час наради ми дійшли до висновку, наскільки важливою є активізація та залучення релігійної спільноти до забезпечення прав дітей і сімей, боротьби з домашнім насильством не тільки щодо жінок, але й чоловіків, дітей (особливо), інших членів сім’ї задля зміцнення моральних засад суспільства, поглиблення співпраці з неурядовим та урядовим сектором.