28-29 березня відбулась дводенна нарада / семінар для представників Комісії з питань соціального служіння при ВРЦіРО на тему: «Посилення ролі релігійних організацій у сфері подоланні ВІЛ/СНІД, стигми, дискримінації та насилля». Представники православної, греко- і римо-католицької та протестантської церков, іудейське і мусульманське релігійні об’єднання, які взяли участь у нараді/семінарі напрацювали за підсумками резолюції, текст яких подаємо нижче.
Резолюція міжконфесійної наради Комісії з питань соціального
служіння ВРЦіРО щодо протидії епідемії ВІЛ/СНІДу, стигмі та
дискримінації 28 березня 2019 року
Ми, представники Церков та релігійних організацій України, усвідомлюємо, що епідемія ВІЛ/СНІД, ТБ, гепатиту продовжується у нашій країні, що зумовлено рядом соціальних, економічних, медичних причин та необхідністю підвищення громадської свідомості, відповідальності, моральності, духовності.
Здоров’я є дорогоцінним Божим даром для кожної людини і ми усі маємо відповідально дбати про його збереження і кожна спільнота та інституція суспільства має внести свій посильний вклад у цю богоугодну справу. Свою роль ми бачимо в просвітництві людей, профілактиці, вихованні дітей і молоді та наданню турботливої опіки потребуючим.
Серед першочергових завдань ми бачимо:
- Створення Ресурсного Центру ВРЦіРО з питань інформаційної, методологічної, навчальної підтримки в сфері ВІЛ/СНІД, ТБ, вірусних гепатитів;
- Проведення інформаційних компаній з залученням релігійних лідерів для заклику до тестування на ВІЛ та гепатити, а також інші інфекційні захворювання;
- Проведення інформаційних компаній та інших заходів спрямованих на зменшення стигми і дискримінації пацієнтів, уразливих груп;
- Впровадження програм статевого виховання та профілактики ризикованої поведінки серед дітей та підлітків, на основі пропагування сімейних цінностей та здорового способу життя;
- Професіоналізація та нормативне врегулювання діяльності медичних капеланів, їх навчання та методологічного забезпечення їх роботи з уразливими до ВІЛ/СНІД, ТБ, вірусні гепатити групами;
- Розвиток і підтримка програм реабілітації людей з алко і наркозалежністю;
- Подальша професіоналізація програм реабілітації та ресоціалізації релігійних організацій;
- Залучення представників релігійних організацій до моніторингу за впровадженням програм ЗПТ і надання підтримки та супроводу пацієнтам програм ЗПТ;
- Поглиблення співпраці між релігійними організаціями, неурядовим та державним сектором задля підтримки пацієнтів та реалізації і захисту їх прав.
Виходячи з вищезазначеного та усвідомлюючи необхідність посилення ролі Церков та релігійних організацій у формуванні та впровадженні національної відповіді на поширення цих захворювань, ми звертаємося до усіх людей доброї волі, до братів і сестер у вірі, до представників держави і до громадянського суспільства та простягаємо руку до співпраці – лише разом ми зможемо дати гідну відповідь на цей виклик.
Резолюція міжконфесійної наради Комісії з питань соціального
служіння ВРЦіРО «Мобілізація громади проти домашнього
насильства та насильства за ознакою статі» 29 березня 2019 року
Ми, учасники цієї зустрічі, усвідомлюючи актуальність проблеми насильства, а зокрема домашнього насильства та насильства за ознакою статі, яка потребує вжиття невідкладних заходів з боку не лише держави але й суспільства в цілому, вважаємо за необхідне звернути увагу на:
- Важливість прийняття нових законодавчих ініціатив, що є важливим поступом у справі запобігання та протидії домашньому насильству, в тому числі стосовно жінок, та звернути увагу суспільства на потребу їх виконання та подальшого вдосконаленні механізмів втілення.
- Потребу створення робочої групи «Церкви проти насильства». Розробити концепцію та стратегію спільних дій «Релігійні лідери – громада», обґрунтовуючи ненасильство з теологічної точки зору.
- Потребу проводити навчання в богословських закладах на тему запобігання насильству.
- Необхідність проводити просвітницьку роботу з населенням у сфері попередження насильства. Проведення інформаційних кампаній, флешмобів, адвокаційних заходів, молитовних акцій, створення відеороликів, в соціальних мережах «Ми проти насильства», долучення релігійних лідерів до участі в Міжнародній Акціїї ООН «16 днів проти насильства» та інших національних і міжнародних заходів.
- Потребу розвивати міжсекторальну взаємодію у сфері благодійності та милосердя; сприяти діяльності існуючих притулків, шелтерів, центрів для постраждалих від домашнього насильства з акцентом на міжнародні стандарти.
- Необхідність проведення семінарів, тренінгів за участю релігійних лідерів та НУО для обговорення проблематики забезпечення прав дітей і сімей, подальщих кроків боротьби з домашнім насильством та зміцнення моральних засад суспільства.
- Важливість впровадження в навчальних закладах програм з неасильницької поведінки в дусі моральності та сімейних цінностей для дітей та підлітків.
- Необхідність розробити та випустити методичний посібник «Сім’я без насильства».
- Нагальну потребу розробки «інформаційної картки» щодо надання допомоги постраждалим від насильства та розповсюджувати її в релігійних громадах. Розробити систему перенаправлення постраждалих від насильства (мати базу НУО, релігійних організацій, спеціалізованих закладів в регіонах, телефони «гарячих ліній», центрів надання безоплатної правової допомоги).
Під час наради ми дійшли до висновку, наскільки важливою є активізація та залучення релігійної спільноти до забезпечення прав дітей і сімей, боротьби з домашнім насильством не тільки щодо жінок, але й чоловіків, дітей (особливо), інших членів сім’ї задля зміцнення моральних засад суспільства, поглиблення співпраці з неурядовим та урядовим сектором.