6 та 8 грудня 2019 р. відбулись тренінги з питань подолання стигми і дискримінації уразливих до ВІЛ груп населення та профілактики соціально-небезпечних хвороб серед військовослужбовців для військових капеланів ПЦУ, а також для капеланів Української Церкви Віри Євангельської «Скинія».
Цілями навчання було :
- Визначення ролі військового капелана в системі здійснення профілактики та соціального супроводу при ВІЛ/ТБ/ІПСШ/Гепатитах, вживанні алкоголю, наркотичних речовин серед військовослужбовців, подоланні стигми та дискримінації.
- Набуття учасниками базових знань з ВІЛ/СНІДу, гепатитів, ІПСШ, ТБ та ЗПТ;
- Сформувати толерантне ставлення учасників до представників УГ;
- Сформувати мотивацію до профілактичної і просвітницької роботи серед військовослужбовців.
Тренінг включав методи живого спілкування та дискусії, що дало можливість учасникам поставити запитання, обговорити гострі та дискусійні питання. Вже за традицією в часі заходу учасники проходять тестування на ВІЛ, закликаючи всіх відповідально ставитись до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких.
Своїми думками щодо важливості тренінгу та власним досвідом праці з хворими на інфекційні захворювання поділились учасники:
Чи потрібні подібні такі тренінги? Яка інформація була важлива?
о.Мар’ян – ПЦУ, капелан 1ї радіотехнічної бригади повітряних сил
«До цього заходу я чув про ВІЛ/СНІД та інші інфекційні захворювання, але не був дуже глибоко обізнаний у темі. На сьогоднішньої зустрічі ми отримали основи про шляхи передачі і зрозуміли, що на ці теми потрібно говорити також із людьми, з якими ти працюєш, з військовослужбовцями, які, на превеликий жаль теж можуть не володіти цією інформацією. Приміром ми можемо донести те, що інфекція передається не тільки статевим шляхом, але також через порізи та інші засоби.
Дякувати Богу, інфекційними хворобами уражена невелика кількість військовослужбовців. Проте такі заходи потрібні, щоб ми могли працювали на випередження та запобігти інфекціям. До прикладу ми маємо можливість про це говорити навіть у своїх проповідях – коли йдеться про лікування душі, наголошувати також про важливість берегти своє здоров’я.
Важливо говорити на ці теми, щоб ті люди, які вже інфіковані, не були осуджені та відділені від населення. Дякую за таку хорошу презентацію, ознайомлення зі стадіями зараження та шляхами передачі, за буклети, які попадуть до наших військових частин. Важливо відзначити, що методи живого діалогу, дебатів та можливість доводити свою думку, які були використані в часі тренінгу – це краще, ніж всього на всього бути слухачем».
Як Ви бачите діалог між релігійними організаціями та уразливими групами населення?
«Серед уразливих до ВІЛ груп населення, приміром у людей, що споживають наркотики ця згубна звичка з’являється від несвідомості, часто у молодому віці, коли людина ще є несформована, а потім вже розвивається залежність. Ми як релігійні організації повинні доносити людям, що ми не повинні одразу осудити таких людей, відкинути від себе, від своєї уваги, а навпаки маємо працювати над тим, щоб пояснити людині, що кожна хвороба є виліковна, її можна побороти, якщо цього хотіти.
Ці питання є особливо важливими, адже люди, які під час війни вживають наркотичні засоби –наражають на небезпеку особовий склад та тих побратимів, які беруть участь у цій гібридній війні.
Важливо, щоб навколо були люди, які будуть старатися їм в цьому допомогти, підтримати, не осудити, але навпаки дати приклад тих, хто оздоровився, будучи залежним, адже такі приклади є у лавах Збройних Сил».
о.Василь Іванюк, УГКЦ, капелан 81 окремої штурмової бригади
“З питаннями інфекційних захворювань, таких як ВІЛ/СНІД, туберкульоз ознайомлений зі своєї щоденної праці, зіштовхуюся з цим. Семінар є важливим для мене, оскільки я систематизував різновиди захворювань. Зазвичай людей, що мають інфекційні хвороби, виявляю у спілкуванні. Після цього я їх сам веду, або направляю до відповідних медичних установ і супроводжую їх протягом їхнього лікування. Також я беру участь в тому, що стараюся їх працевлаштувати, адаптувати до життя, і як результат – більше 40 осіб повернулися до нормального життя, маючи в свій час гепатити. Зараз вони перебувають під постійним наглядом лікарів”.
В результаті тренінгу учасники отримали знання про те як:
- Розуміти свою роль у просвітницькій діяльності серед військовослужбовців щодо профілактики соціально-небезпечних захворювань;
- Мотивувати військовослужбовців до проходження тестування та лікування на ВІЛ/ТБ/Гепатити/ІПСШ та програми ЗШ та здійснювати перенаправлення до соціальних та медичних агенцій;
- надавати підтримку військовослужбовцям, які мають ризиковану поведінку з урахуванням їх особливостей.
Захід ініційовано Eleos-Ukraine за підтримки Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health у рамках програми Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, за підтримки Проект PITCH в Україні.