Безліч людей у світі кожен день стикається з різними формами насилля.
Під насильством розуміють застосування проти суб’єкта або суспільства дій, які можуть призвести до фізичних або психологічних ушкоджень, майнових та фінансових втрат, дії що можуть нести пряму загрозу життю, позбавляти людину можливостей, тощо.
Серед різних видів насилля, насильство над жінками є однією з найрозповсюдженіших форм порушення прав людини та кваліфікується як гендерно-зумовлене або домашнє насилля, якщо таке відбувається в сім’ї.
Світова практика боротьби з насильством проти жінок має приблизно 40-літній досвід. За цей час чимало європейських країн прийняли положення конвенції з захисту прав жінок як непорушні правила, що започаткувало практику відкриття шелтерів для жінок.
Перші шелтери для жінок, що постраждали від насилля відкрилися у Великій Британії, згодом і по всій Європі.
В Україні на початок поточного року було зареєстровано близько 40 таких шелтерів, чого вкрай недостатньо, адже згідно з європейською нормою на кожні 10 тисяч населення країни має бути передбачено одне місце в шелтері.
Перший шелтер для жінок, які постраждали від домашнього насилля, “Елеос-Україна” відкрили рік тому. За цей час захист та психологічну підтримку змогли отримати 30 жінок та 37 дітей.
Також жінки пройшли ресоціалізацію та отримали можливість навчитися новій професії аби стати економічно незалежними та впевненими у собі. Проект з відкриття Шелтеру святої Ольги був реалізований завдяки підтримці Міжнародного Фонду “Відродження”.
Через повномасштабне вторгнення російської армії на нашу землю, 8 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки в пошуках безпечного прихистку. Серед цих людей можуть бути ті, хто пережив також і сексуальне насилля. Держава робить все можливе для підтримки людей у час війни. Але наразі, в країні відсутня мережа установ для перебування людей, що постраждали від військового та сексуального насилля. Тому такі прихистки створюються некомерційними організаціями.
Від початку тотального вторгнення росії ми започаткували проект з відкриття шелтерів у трьох областях на заході України. Ми прагнемо надати постраждалим від насилля з боку ворожої держави тимчасовий (від 3 до 6 місяців) дах над головою. Також мешканці шелтерів зможуть отримати соціальні послуги, які передбачають психологічну та юридичну підтримку.
В рамках пакету соціальних послуг нами була створена програма ресоціалізації, яку спеціалісти розробили спеціально для постраждалих від війни та представників ключових спільнот.
Ми створюємо безпечний та комфортний простір, щоб люди, які зіткнулись із насиллям відчули себе в безпеці. Щоб вони змогли отримати підтримку, відновити психічне та фізичне здоров’я, аби надалі продовжувати нормальне життя. Шелтери зможуть відкрити свої двері вже влітку цього року.