Цьогоріч європейський весняний тиждень тестування припадає на період з 16 по 22 травня. Мета такої ініціативи – закликати українців пройти тестування на ВІЛ та вірусні гепатити В і С.
Попри багаторічні міфи навколо ВІЛ та упереджене ставлення до людей, що живуть із цією хворобою, повноцінне та здорове життя з ВІЛ – можливе.
Завдяки дослідженням вчених з’ясувалося, що тривалість життя людей з ВІЛ та людей, які не мають позитивного статусу – не відрізняється. Проте цей результат можливий лише тоді, коли відбувається систематичний прийом ліків у разі встановлення наявності вірусу в людини.
В суспільстві побутують думки, що вірус імунодефіциту людини загрожує лише тим, хто відноситься до груп ризику, а саме: наркоспоживачам, жінкам та чоловікам, які ведуть неупорядковане статеве життя, особам комерційного сексу тощо. Проте, насправді, звичайні українці також ризикують заразитися, оскільки, понад 65% випадків захворювання на ВІЛ передається статевим шляхом.
Тому, щоб якомога швидше розпочати лікування слід регулярно проходити тестування.
Дана процедура, швидка, безболісна та безкоштовна. Результат швидкого тесту на ВІЛ готовий уже за 15 хвилин: до 5 хвилин – підготовка і забір крові з пальця, 10 – очікування результату.
Звісно, щоб розвіяти всі сумніви та вагання, можна задати будь-які питання фахівцям, що поводитимуть тестування. Запитання можуть стосуватися як достовірної інформації про ВІЛ-інфекцію, шляхи її передачі так і отримати інформацію про організації, де можна отримати іншу допомогу, адреси сервісних організацій тощо.
Де можна отримати послугу тестування на ВІЛ
- у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта
- у кабінетах “Довіри”, кабінетах інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру, Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, представництвах профільних громадських організацій
- в мобільних амбулаторіях
Тестування на ВІЛ не передбачає жодних попередніх приготувань. Для виявлення вірусу в Україні найчастіше використовують:
- ІФА-тест на основі крові з вени (в лабораторних умовах)
- експрес-тест на основі аналізу крові з пальця
- також з 2018 року в українських аптеках стали доступні експрес-тести на ВІЛ, що базуються на аналізі слини
Діагностика відбувається згідно нового клінічного протоколу лікування та профілактики ВІЛ-інфекції.
Аналіз крові показує наявність ВІЛ через 3 місяці після інфікування. Перед тим триває інкубаційний період або так званий “період вікна” – проміжок часу, коли антитіла до вірусу ще не виявляються швидкими тестами, але людина вже може передавати вірус іншим.
Тестування рекомендовано проходити через 3 місяці після ризикованого випадку і щонайменше раз в 6 місяців при регулярному практикуванні ризикованої поведінки.
Окрім вірусу імунодефіциту людини в тиждень тестування звертаємо увагу й на вірусні гепатити.
Вірусні гепатити В та C — це захворювання печінки вірусного походження.
Основний шлях передавання — кров та біологічні рідини. А отже просто недбала обробка інструментів у салоні краси або тату-салоні може стати причиною інфікування вірусним гепатитом.
Під час війни, коли кількість поранень і контактів з кров’ю із невідомим статусом зростає в рази, надзвичайно важливо регулярно тестуватися.
Вірусні гепатити можуть доволі довго проходити без симптомів і непомітно розвиватися в організмі. Та якщо вчасно діагностувати інфекцію і розпочати лікування, можна попередити тяжкі ускладнення, зокрема цироз, гепатоцелюлярну карциному. Проте, понад 1 мільйон українців не знають, що хворі на вірусний гепатит С.
Обов’язкове тестування на гепатити необхідно проходити групам ризику:
- працівникам сфери охорони здоров’я або іншої сфери, який потенційно контактує із кров’.
- споживачам ін’єкційних наркотиків;
- працівникам комерційного сексу;
- ЧСЧ;
- вагітним;
- ВІЛ-позитивним;
- людям, яким здійснювали переливання крові та її компонентів.
Також рекомендовано тестування:
- якщо ви перебували та отримували медичну допомогу в країнах із високим рівнем поширення вірусу гепатиту В
- якщо у вас була велика кількість партнерів і ви практикували незахищені статеві стосунки
- якщо ви робили пірсинг та тату;
- якщо робили татуаж, манікюр та педикюр у салонах, де не впевнені, що достатньо стерилізують прилади;
- при порушенні елементарних правил гігієни, коли члени сім’ї користуються однією бритвою, манікюрними ножами та іншими предметами, на яких може зберігатися кров;
- при медичних процедурах, якщо не дотримано санітарних правил обробки інструментів, перевірки крові перед переливанням, тощо.
Щоб вчасно виявити хворобу, необхідно лише позбутися страху і протестуватися:
- це можна безкоштовно зробити у свого сімейного лікаря або в пунктах тестувань на гепатити. За бажанням можна самостійно придбати експрес-тест на гепатити в ааптеці. У разі , якщо експрес-тест буде позитивним, необхідно обов’язково пройти повторне тестування у медзакладі.
- у разі позитивного результату тесту необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста або гастроентеролога.
Якщо результати обстеження підтверджують наявність вірусного гепатиту С, не панікуйте. Щоб отримати лікування ефективними, рекомендованими ВООЗ препаратами, необхідно звернутися за консультацією до свого сімейного лікаря або інфекціоніста, пройти необхідну підтверджувальну діагностику, затверджену сучасними стандартами лікування вірусних гепатитів.
Нині існує якісне та ефективне лікування. І найголовніше — безоплатне! Дізнатися про наявність препаратів у вашому регіоні можна за телефоном гарячої лінії 0–800–50–33–10.
Численні дослідження доводять, що вірусний гепатит С виліковний. Пацієнти, які мають вірусний гепатит С, незалежно від стадії ураження печінки можуть бути повністю вилікувані. Що раніше розпочати лікування — то вищими будуть шанси на одужання.
Лікування вірусного гепатиту В довготривале. Однак завдяки вчасному та регулярному прийомі лікарських засобів, розвиток хвороби можна значно стримати. Лікування від вірусного гепатиту В можна також отримати безоплатно.
Запорука міцного здоров’я регулярне обстеження та вчасне лікування при наявності виявлених захворювань. Тож не зволікайте! Знайдіть час, щоб перевіритися на соціально значущі захворювання!
Історія
Європейський тиждень тестування було запроваджено у 2013 році. Мета ініціативи – збільшити кількість тестування на ВІЛ і вірусні гепатити та підвищити обізнаність людей про переваги раннього тестування на ці захворювання.
Вже 9 рік поспіль тиждень тестування проходить у країнах Європи. 7 рік поспіль, коли до ініціативи окрім тестування на ВІЛ включено тестування на вірусні гепатити В та С. У 2018 році в Європейському тижні тестування взяли участь 53 країни та понад 700 тисяч організацій.
З 2019 року Європейський тиждень тестування вперше проходитиме 2 рази на рік – у травні та у листопаді. В Україні ініціатором проведення Європейського весняного тижня тестування в цьому році виступив Центр громадського здоров’я.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Мобілізація суспільства для подолання стигми, дискримінації та протидії насильству щодо людей з ВІЛ та представників КГ», яку впроваджує “Елеос-Україна” завдяки підтримці «100% життя» – Мережа ЛЖВ